Jak działa system fotogrametryczny?

W przypadku, gdy musimy zeskanować obiekt większych rozmiarów, będziemy potrzebować markerów, by potem połączyć jedną „chmurę” punktów z pierwszego skanu z kolejnymi chmurami z następnych skanów. Tę możemy wykonać w dwojaki sposób.

W pierwszym przypadku dopasowujemy i porównujemy dwa pokrywające się ze sobą fragmenty siatki mesh – najlepiej, kiedy posiadają one znaczną ilość cech powierzchni – im więcej cech tym trafniejsze dopasowanie obu fragmentów.

W drugim przypadku stosujemy punkty referencyjne, które dostarczają nam informacji odnośnie położenia, rozmiarów i wszelkich innych danych co do skanowanego obiektu. A więc mamy dane nie tylko elementów wspólnych dla wszystkich skanów, ale również dla pozostałych części.

System-Referencyjny-Pomiar-2

System fotogrametryczny dzięki wykorzystaniu technologii sieci punktów kontrolnych umożliwia skanowanie naprawdę sporych obiektów takich jak na przykład samoloty. I bez względu na to, co skanujemy możemy być pewni, że wyniki pomiaru jak i rozłożenie punktów w przestrzeni zawsze będzie dokładnym odwzorowaniem rzeczywistej specyfikacji skanowanego obiektu.

Zasada wykonywania pomiarów

Proces wykonania pomiarów wygląda następująco; do pracy wykorzystujemy wysokiej rozdzielności kamerę cyfrową (wstępna kalibracja lustrzanki nie jest wymagana – odpowiednie algorytmy programu robią to za nas). Markery, które przykleiliśmy do skanowanego obiektu stanowią bazę dla stworzenia informacji o punktach referencyjnych. Płaska listwa w kształcie litery „T” służy dokładniejszemu pomiarowi obiektu i należy sfotografować go z paru kierunków. Efekt pracy należy wprowadzić do programu, gdzie materiał jest szybko poddany analizie. Zostaje obliczona współrzędna XYZ każdego punktu referencyjnego. Te dane są wykorzystane do obliczenia właściwego położenia skanów 3D w przestrzeni.

 

Program-System-Rerencyjny-2

 

Wysoka dokładność skanowanych obiektów

Dokładność systemu fotogrametrycznego jest bezcenna szczególnie, kiedy mamy do czynienia z obiektem wymuszającym stworzenie kilku bądź kilkudziesięciu skanów 3D, które potem trzeba połączyć bez obaw, że błąd jednego skanu wywoła efekt domina rzutującego błędami na kolejne połączone ze sobą skany. System fotogrametryczny odciąży nas od tego typu obaw. Możemy być pewni, że stworzone przy pomocy tego systemu skany wygenerują właściwy co do skali i rozmiarów i właściwości projekt 3D. W dodatku program wykonuje te operacje bez większej ingerencji użytkownika, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie wątpliwości, czas a praca przebiegnie szybko i bez problemów.

 

lustrzanka-czerwona

Comments are closed.